Majkel 3 miesiące temu
Majkel Verified #porady

Jak kupić samochód używany - praktyczny poradnik

Masz wrażenie, że całe swoje życie jeździsz jednym i tym samym autem, dlatego doszedłeś do wniosku, że nadeszła pora na jakieś zmiany? Na pewno jest to dobry pomysł. Na świecie mamy do wyboru tak wiele przeróżnych modeli pojazdów, że aż szkoda tracić czas na poruszanie się tylko jednym z nich. W każdej chwili możesz zmienić swój stary samochód na coś lepszego i zrobić to przy niewielkim nakładzie pieniężnym, który będzie dla ciebie wręcz nieodczuwalny. Zamiast kierować swoje kroki prosto do nowiutkiego salonu, spójrz na samochody używane. To właśnie wśród nich możesz znaleźć dla siebie auto marzeń w idealniej cenie. Zanim jednak spróbujesz tego dokonać, przeczytaj ten tekst do końca. Znajdziesz w nim praktyczne porady dotyczące tego, jak prawidłowo wybierać i kupować właśnie auta używane.


Skorzystaj z doświadczenia ekspertów

Prawie każdemu mężczyźnie wydaje się, że jego wiedza na temat samochodów jest wprost olbrzymia. To, że interesujesz się nowinkami motoryzacyjnymi, nie znaczy jednak wcale, że potrafisz prawidłowo ocenić wartość każdego jednego pojazdu i stwierdzić, czy będzie się on nadawać do jazdy. Pewne elementy nie są dostrzegalne na pierwszy rzut oka. Auto używane może zrobić na tobie świetne wrażenie, ale na podstawie tego wrażenia nie powinieneś stwierdzać, że pojazd okaże się niezawodny i w stu procentach sprawny. Gdy już zadecydujesz, że chcesz wybrać się na oględziny jakiegoś konkretnego auta, koniecznie zabierze ze sobą osobę, która naprawdę potrafi ocenić stan techniczny używanego pojazdu. Sam raczej nie będziesz w stanie tego zrobić. A jeśli mimo wszystko zaufasz własnej intuicji i własnej wiedzy, możesz się na tym sparzyć i sięgnąć po coś, co już podczas jazdy okaże się średnio sprawne i mocno awaryjne.


Uważaj na "pachnące" wnętrza

Sprzedawcy aut używanych, którzy z takiej sprzedaży stworzyli swoje główne lub najważniejsze źródło dochodów, nauczyli się wykorzystywać różne sztuczki i triki do podwyższania atrakcyjności poszczególnych modeli. Wiedzą po prostu, co zrobić, abyś dał się skusić na ich propozycję. W pierwszej kolejności zadbają więc o to, by samochody używane odpowiednio prezentowały się od zewnątrz, by zaraz potem przejść do ich wnętrza, które na pewno też zostanie przez ciebie solidnie sprawdzone. Rzadko kiedy jest jednak tak, by auto o przebiegu wynoszącym kilkaset tysięcy kilometrów mogło pochwalić się dobrze prezentującym się środkiem. Intensywna i długotrwała eksploatacja zawsze doprowadzi do zniszczenia różnych materiałów, z których stworzona jest tapicerka czy inne elementy wewnętrznej części samochodu. Jeżeli więc tapicerka aż lśni od nowości, a fotele przykryte są perfekcyjnie prezentującą się gładką skórą, oznacza to, że handlowiec w ten sposób chce coś ukryć. Raczej nie powinieneś mu ufać, zwłaszcza jeśli próbuje cię przekonać do tego, że wszystkie elementy w samochodzie są oryginalne i nic nie zostało w nim celowo zmienione.


Udaj się na jazdę próbną

Zakładając jednak, że udało ci się natknąć na taki samochód używany, który - według twojej subiektywnej opinii - mógłby okazać się w zupełności wystarczający, w żadnym wypadku nie powinieneś go kupować przed wybraniem się na jazdę próbną. Każdy handlowiec taką jazdę musi ci umożliwić. Jeżeli nie chce tego zrobić, nawet nie próbuj nawiązywać z nim współpracy i po prostu zacznij rozglądać się za innym pojazdem. Jazda próbna jest po prostu kluczowa i niezastąpiona. To właśnie w jej trakcie jesteś w stanie dobrze zapoznać się z samochodem i zobaczyć, jak on działa w praktyce i czy to działanie jest dla ciebie odpowiednie. Każda nieprawidłowość, która zostanie przez ciebie dostrzeżona podczas przejażdżki, musi zostać wyjaśniona z handlowcem. Czasem bywa i tak, że używane samochody nie sprawdzają się idealnie w trakcie jazd próbnych, ale to jeszcze nie znaczy, że od razu trzeba spisać je na straty. Po prostu porozmawiaj na ten temat z handlowcem. Być może wszystko będzie dało się wyjaśnić.

Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2021 roku

Majkel
2 miesiące temu

Kilka porad o pierwszych randkach

Majkel
2 miesiące temu

Znaczenie komunikacji z klientem w skutecznej sprzedaży

Majkel
2 miesiące temu

Zdolność kredytowa - co ona właściwie oznacza?

Majkel
2 miesiące temu

Dlaczego samoświadomość jest tak ważna w biznesie?

Majkel
2 miesiące temu