Majkel 3 miesiące temu
Majkel Verified #porady

7 wskazówek, jak rzucić etat i zacząć swoja działalność

Praca na swoim kusi niejednego z nas. Mamy świadomość własnych możliwości, drzemiącego w nas potencjału, po prostu wiemy, że umiemy zarobić. To bardzo dobry pomysł, bo naprawdę nie warto pracować na cudze przyjemności, jeśli można żyć na własny rachunek. Tylko zanim rzucisz etat, po prostu poznaj kilka praktycznych wskazówek, które ci się przydadzą.


1. Przygotowanie

Prowadzenie własnej firmy to zupełnie co innego niż praca na etacie. Zanim rozpoczniemy, musimy przede wszystkim przejść przez fazę przygotowań, a więc rozpoznać wszelkie koszty i je spisać. Trzeba skalkulować koszt prowadzenia księgowości, opłacania składek ZUS, zakupu sprzętu i jego serwisowania i tak dalej. Jest raczej pewne, że nie uwzględnicie wszystkiego, ale podstawowe rozpoznanie jest konieczne. Warto też porozmawiać, z tymi, którzy prowadzą już własne biznesy, aby jasno dostrzec blaski i cienie takiej formy zatrudnienia.2. Poduszka awaryjna

Sukces jest pewny, bo wiara w siebie to podstawa powodzenia, ale… Właśnie, w życiu zdarzają się różne, ale i trzeba być na nie przygotowanym. Zastanów się, jak dużą poduszkę awaryjną musisz zgromadzić, aby mieć pewność, że spokojnie przeżyjesz w razie niepowodzenia lub po prostu odczekasz okres potrzebny, by biznes się rozkręcił.


3. Test biznesu

Wpadłeś na doskonały pomysł i jesteś pewien, że wszystko się uda. Tylko najpierw to sprawdź. Najbardziej nieodpowiedzialne co możesz zrobić, to porzucenie etatu, jeśli nie masz pewności, czy twój biznes faktycznie wypali. A najlepszy sposób, by to sprawdzić, to po prostu test. Naprawę zupełnie nie ma sensu zaczynanie pierwszych zakupów i branie faktur na firmę, wtedy, gdy jeszcze nie ma mowy o zyskach. Trzeba spokojnie poczekać, zbierać rachunki, a dopiero gdy zyski się pojawią, założyć działalność gospodarczą, a później zrobić coś, co nazywa się remanentem początkowym. Na tym etapie wszelkie poniesione wcześniej koszty trafią do rozliczenia jako koszt rozpoczęcie przedsięwzięcia, co po prostu obniży podatek.


4. Łączenie pracy z etatem

Zacznij od połączenia biznesu z etatem i poczekaj, aż zarobisz pierwsze większe pieniądze. Pewnie, to niełatwe, bo musisz pracować za dwóch. Tylko że naprawdę warto. Wysoki koszt prowadzenia działalności w Polsce generuje przede wszystkim składka ZUS i trzeba naprawdę dobrze zarabiać, by człowieka było na nią stać. To powód, dla którego łączenie etatu z działalnością jest idealne, bo płacisz wówczas tylko składkę zdrowotną. Jest jeszcze jeden plus: jeśli na etacie robisz to samo, co w ramach własnej działalności, po prostu możesz wciąż korzystać z wiedzy pozostałych pracowników, a nawet odbywać szkolenia, które opłaca pracodawca, a które podnoszą twoje kompetencje.


5. Uczciwość

To naprawdę podstawa dla zachowania dobrych relacji z potencjalnie byłym pracodawcą i współpracownikami. Po prostu uprzedź, że planujesz odejść i zacznij stopniowe przekazywanie obowiązków.


6. Rozstanie z etatem i detoks

Nie ma nic gorszego niż spalenie za sobą mostów, dlatego wspomniana uczciwość jest bardzo ważna. Nie zawsze rozstanie z pracodawcą przebiega spokojnie, zdarza się, że jest gwałtowne i pełne emocji, dlatego trzeba być mentalnie przygotowanym na wszystko. Warto zaplanować krótką przerwę na urlop, po to, by nabrać dystansu i z zapałem przystąpić do nowych zajęć.


7. Cedowanie obowiązków

Samodzielne prowadzenie firmy jest trudne i może się okazać, że zamiast spędzać osiem godzin na etacie, po prostu pracujesz 24 godziny na dobę. Postaraj się przemyśleć, które obowiązki możesz i chcesz scedować. Przykładowo, nie ma sensu bawić się w prowadzenie księgowości, bo to powszechna i tania usługa. Podobnie jest z prowadzeniem sekretariatu czy pilnowaniem kalendarza, bo i te czynności można zautomatyzować. Rozglądaj się także za potencjalnym pracownikiem, bo w którymś momencie po prostu nie wytrzymasz obciążenie obowiązkami, a przecież porzucałeś etat, by mieć więcej radości z życia.

Sesje elixir, sesje bankowe, kiedy otrzymam przelew

Majkel
2 miesiące temu

Polski Ład sprawi, że podatek liniowy stanie się fikcją. Jest petycja

Majkel
2 miesiące temu

Kwota wolna od podatku dla firm - jak obliczyć

Majkel
2 miesiące temu

Psychologia konsumpcji - klucz do biznesowego sukcesu?

Majkel
2 miesiące temu

Odrobina ulubionego sportu

Majkel
2 miesiące temu